Как в стопанството на Пролет-57, с помощта на почвени анализи, изграждат цялостна стратегия за торене? Вижте повече за този реален пример от практиката:
НИК Агро Сървис разполага със собствена акредитирана лаборатория, специализирана за земеделски нужди. Екипът, който работи на терен, е оборудван с автоматизирана техника за висока производителност, дори в късия период между жътвата на пролетните и сеитбата на есенните култури.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА:
✔️ ТРАЙНО НАМАЛЯВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ ЗА ТОРЕНЕ.
Павел Арабаджиев:
Преди определях с колко ще наторя на база написаното в учебниците, но общо взето на око.
Почвените анализи променят начина, по който се определят нормите за торене. Картирането на цялото стопанство, извършено през 2020 г., позволява да се види общата картина – ясно изразено вариране в запаса на елемента фосфор. Открояват се както зони с ниски стойности, така и части от блоковете с много високи резултати. При наличие на пресечени терени подобен фон е често срещан, а променливото торене е най-рационалното решение.
Тук спестяването от VRA технологията е факт още през първата година и се базира на принципа, при който „гладните“ участъци от полето се наторяват с количеството, необходимо за обезпечаване на добива, а в местата с висок запас торенето се изключва.
Внасянето на по-ниски торови норми се затвърджава и през следващите три сезона, през които се извършва контролно пробовземане. Целта на ежегодните анализи е да се следят промените в запаса на елементите – резултат от храненето на културите или от въздействието на неблагоприятни фактори на климата (например нереализиран добив, поради засушаване).

✔️ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА КУПУВАНЕ НА ПО-КАЧЕСТВЕНИ ТОРОВЕ.
Павел Арабаджиев:
Когато имаш почвени проби и пестиш, може да си позволиш инвестицията в по-качествени торове.
Характеристиките на даден тор, сред които гранулометрия, хигроскопичност и способност за сбиване, често се пренебрегват за сметка на цената. Не трябва да се забравя, че тези параметри играят ключова роля за разпределението на продукта в полето. В тази връзка Павел споделя, че използването на по-качествени торове е от основополагащо значение за доброто хранене на културите и с радост се възползва от спестеното, за да си позволи такива.
✔️ ОПТИМИЗИРАНЕ НА ВРЕМЕТО ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РАБОТНИТЕ ПРОЦЕСИ.
Павел Арабаджиев:
Пробите ми донесоха не само спестяване, но и знание за торенето като цялостен процес.
С почвените анализи стопанството получава предварителна информация за количеството и вида торове, които са необходими за предстоящия сезон. Това осигурява предвидимост на разходите и време за проучване на доставчиците. Благодарение на картите за променливо торене се вижда с колко е необходимо да се подхрани всеки отделен блок. Това позволява лесно разпределяне на работата в напрегнатия сезон след прибиране на пролетниците и преди есенната сеитба.
За услугата AgroBalance Павел добавя, като заключение:
Всяко едно стопанство може да си позволи почвени проби, защото е нищо спрямо останалите пари, които се влагат в полето.
Повече за услугата за почвени анализи и ползите от тях може да научите тук.