В първата част от поредицата, посветена за зимуването на растенията, разбрахме повече за това в каква фаза растенията влизат в зимата. Ако сте я пропуснали, може да я видите ТУК.
Във втората част, агрономите на НИК Агро Сървис, дават полезна информация за установяването на зимните повреди при растенията, степента на поражението и начините за отстраняването им.
Загиването на растенията през зимата може да бъде свързано както директно с измръзване, така и с цял набор от утежняващи фактори, като ледена кора, изтегляне, изсушаване, продължителна снежна покривка, наводняване и др.
Въз основа на обща оценка на зимните условия, като се вземе предвид изпълнението на зърнената продуктивност на пшеницата, трябва да се отбележи, че те имат отрицателно въздействие не толкова върху безопасността на броя на растенията, колкото върху степента на унищожаване на самите растения и компрометиране на целия посев, чието проявление настъпва през целия следващ вегетационен период.
Несъмнено студоустойчивостта на растенията е сложно свойство, което зависи от генетичните характеристики на културата и сорта, фазата на развитие на растенията и степента на тяхното закаляване по време на излагане на ниски температури.
Измръзване
Предизвиква се от прякото действие на ниски температури при отсъствие на снежна покривка.
Рано през есента зимните житни култури може да загинат при студове от -9 – -10 ОС, при -16 – -17 оС късно през есента и при -20 – -25 оС през зимата.
Измръзналите растения са с по-тъмен цвят на листата, силно омекнали и изглеждат като попарени. Тези растения по-късно бързо губят водата си и силно побеляват. При опипване възелът на братене е мек.
Как може да се определи дали има измръзнали растения?
Вземат се няколко растения в топъл ден (цели растения), и се поставят на влажна кърпа, изложена на светлина, в топла стая за няколко часа, може и за ден. Ако тъканта на короната е повредена, тя ще стане кафява. Ако тъканта не е повредена, тя ще остане бяла и ще започне да образува нови корени след няколко дни.
Преди да се вземат растения, посевите се обследват (чрез обход, сателитни снимки или дрон) и се взимат от тези, където е имало условия за измръзване на растенията, а именно: блокове, където снежната покривка се е загубила най-рано и след това е имало ниски температури. Взимат се растения от тези зони, защото ако са успели да презимуват успешно там, то във всички останали зони с по-благоприятни условия се предполага, че те са презимували успешно.
Успешното презимуване не може да се определи от цвета на листата в полето. Кафявите листа може да не означават, че растенията са измръзнали (мъртви), а зелен лист може да не означава, че растението е живо.
Ледена кора
Получава се обикновено, когато след стопяване на снеговете температурата се понижи и почвата замръзне. В посева се срещат растения с изразени механични разкъсвания. Това засяга най-вече възела на братене, а по-рядко адвентивната коренова система.
Още по време на сеитбата на места и при по-тежки почви трябва да се прокарат отводнителни бразди за изтичане на излишната вода.
Наводняване
Застояването на вода на повърхността на посева (особено в периода от сеитбата до поникването) причинява наводняване. Под водата растенията спират да дишат и загиват от недостиг на кислород.
В отделни участъци от посева се срещат растения , загубили характерния си тревисто-зелен цвят на листата. Те са жълтеникави , а листните петури са приведени. При издърпване лесно се изскубват растенията с цялата коренова система.
Продължителна снежна покривка
При продължителна снежна покривка растенията:
- продължават да дишат, но без да фотосинтезират;
- изразходват запасите от захар и се изтощават, с което се намалява зимоустойчивостта им;
- лесно се нападат от гъбни болести (снежна плесен);
- загиват от не много ниски температури;
При наличие на снежна плесен (Monographella nivalis) растения силно прилепват към почвата, обхванати от бледорозова плесен и загиват. Посевът е загубил нормалния си тревисто-зелен оттенък и някои растения имат завехнали по върховете листа. Повредите от снежната плесен са най-типични през пролетта след стопяване на снега.
Прави се обхождане по двата диагонала на посева и визуално се преценява степента на поражение:
- слабо засегнат посев – при откриване на единични растения с признаци на снежна плесен;
- силно нападнат посев – поражения на цели огнища (независимо от размера им);
Препоръчва се с лека брана при първа възможност, изнасяне на изсъхналите листа и по-ранно провеждане на борбата с плевелите. При силни поражения може да се предприеме разораване на посева.
Изсушаване
Предизвиква се от недостиг на влага през зимата, когато почвата е замръзнала на по-голяма дълбочина.
Изтегляне
Най-честата зимна повреда. В посева се срещат растения, чиито коренови системи са изцяло на повърхността и при повдигане на надземната маса се установява, че част от корените са разкъсани. Възелът на братене напълно или частично се оголва. Такива растения рано напролет изсъхват при засушаване и измръзват при повторно понижаване на температурите.
При такива посеви почвата е рохкава и при стъпване леко се потъва. За определяне на степента на изтегляне се постъпва по следния начин. В няколко пункта (без избор) по диагонала на посева се поставят метровки, като растенията се изскубват. Изброяват се здравите и изтеглените растения. Данните се осредняват и се определя процентът на изтеглените спрямо здравите растения.
Степени на изтегляне в зависимост от изчисления процент:
- Много силно изтеглен – над 50%;
- Силно изтеглен – 25-50%;
- Средно изтеглен – 10-25%;
- Слабо изтеглен – 10%;
Средствата за борба с изтеглянето се свеждат до подхранване на посевите за засилване на тяхната братимост и валиране с членест валяк за уплътняване на почвата.
Водна ерозия
При силно снеготопене при наклонени терени се създават предпоставки за наличие на водна ерозия. Под нейното влияния, повърхностния почвен слой на големи зони от блоковете могат да бъдат изнесени и натрупани върху други зони от блока, което също възпрепятства развитието на есенните култури.
Очаквайте и трета част от поредицата!
Материалът е подготвен от:
Мирослав Петров, агроном в НИК Агро Сървис