Ефективността от приложението на торове и хербициди през вегетацията е толкова по-голяма, колко е по-изравнен посевът. Изравнеността става още по-критичен показател, когато засяваме с по-големи гъстоти, които са препоръчителни и при поливни условия.
Дори и при спазени агротехнически срокове на сеитба, често периодът на поникване ни се удължава. Причините за това могат да са от различна природа:
- Засушаване с шарена почвена влага
- Преовлажняване с разрушаване на почвените агрегати и образуване на почвена кора;
- Неподходяща предшестваща почвена обработка и др.
Растенията, които поникват по-късно, често изразходват енергия от семето за да преодолеят неблагоприятните почвени условия. Те влизат в неравна конкуренция с първите в посева и остават засенчени от тях. С напредване на вегетацията закъснелите растения не усвояват достатъчно слънчева светлина.
В резултат на това те развиват по-малко биомаса и залагат по-нисък добив. Понякога от тях дори не получаваме нищо, въпреки че ги торим, пръскаме и поливаме наравно с останалите растения.
За разлика от зимуващите ни култури, основните ни пролетни култури не успяват да компенсират празното пространство в посева чрез обилно разклоняване или братене. Затова е много важно да се погрижим за силния и равен старт на семената в полето.
Сега е моментът:
Да решим, къде и кои торове, инсектициди и / или фунгициди да приложим почвено със сеитбата
- Ако чрез почвени анализи сме установили, какви хранителни елементи са дефицитни в полето, подаването им в близост до семето ще стимулира растенията към бързото преминаване от хранене със запасните вещества в семето към самостоятелно кореново хранене от почвата.
- При удължен период на поникване защитената почвена зона около семето може да задържи за по-дълго време далече почвените патогени и неприятели и да доведе до по-добра гарнираност на посева.
Да приготвим апликаторните системи на сеялките
- Несервизираните елементи могат да ни лишат от предимствата на инвентара и да ни създадат допълнителни проблеми по време на агротехническия срок за сеитба.
- Спрямо продуктите, които сме избрали да подадем със сеитбата, можем да надградим сеялката или да планираме закупуването на по-функционална техника за следващия сезон.
Да се подготвим за първата поливка
- Проверката и сервизирането на поливните системи и водопреносната мрежа сега ни дават възможност да бъдем спокойни и уверени при стартиране на поливния сезон, дори при необходимост от ранна поливка в зависимост от текущите климатични условия
- Проследяването на влагата в почвата след последната почвена обработка или след приключването на предходната (междинна) култура е ключов фактор за определянето на момента за първата поливка с цел равномерно поникване на посева. Наличието на шарена влага или на засушен почвен слой (на и под дълбочината на сеитба) само ще провокира семената към рисков старт. Можем да го направим успешен чрез една-две стартови поливки, подадени в правилния момент и с подходящата норма.
Материалът е подготвен от: